Trekingová obuv

Trekingová obuv je nezbytným doplňkem pro turistiku v každém terénu, jak pro jednodenní tak vícedenní výlet. Špatně nebo nevhodně zvolená obuv zanechá nezapomenutelný zážitek z každého absolvovaného výletu. Současný vývoj směřuje k lehké, ergonomicky komfortní obuvi. Z velké nabídky je třeba zvolit dobře padnoucí model, v celokoženém provedení s membránou nebo ze syntetických materiálů s membránou, vhodný pro zvolený terén a nesenou zátěž. K lepší orientaci v turistické obuvi může pomoci často používané rozdělení turistické obuvi na kategorie:

  • Lehká vycházková obuv – lehký terén, hliněný a lesní povrch
  • Klasická trekingová obuv – náročnější terén, převažuje smíšený terén
  • Vysokohorská obuv – obtížný terén, skalnatý povrch, pohyb po sněhu a ledovci
  • Horolezecká obuv – extrémní horský terén, mix sněhu, ledu a skály

Boty naší výroby jsou celokožené s hydrofobní úpravou s vnitřní membránou Windtex pro obuv kotníčkovou nebo s vnitřní membránou Dri-lex pro nízkou trekovou obuv. Díky použití kvalitních hydrofobních materiálů je odolnost proti vodě velmi dobrá a pro běžnou turistiku zcela dostačující.

Jak vybírat trekingovou obuv

Zlaté pravidlo pro dobrou obuv je – musí sedět! Je zbytečné si obuv dále pečlivě vybírat pokud je špatná velikost a nesedí. Pokud je obuv příliš široká, tak do ní lehce vklouznete a při chůzi se chodidlo značně posouvá dopředu a dozadu, naopak pokud je příliš těsná, tlačí a už nikdy ji nebudete chtít znovu obout. Nesprávná volba obuvi, ať již nevhodná velikost či nevhodný účel použití ovlivní nejen kvalitu chůze, ale i životnost obuvi.

Zkoušení obuvi

Při výběru vhodné trekingové obuvi je nutno vzít do úvahy několik následujících bodů:

  • nechte si poradit odborným personálem v prodejně
  • vyzkoušejte si obě boty, použijte ponožky, které budete používat, pečlivě zašněrujte
  • nechejte je chvíli na nohou a projděte se v nich, zkuste nakloněnou rovinu nebo schody, při chůzi dolů by prsty neměly narážet ve špičce
  • jazyk by neměl uhýbat do strany a tlačit
  • boty by vám měli dobře sedět a nikde netlačit

Měření velikosti

Triop trekingová obuv je vyráběna v anglickém (UK) číslování. Odstup mezi celými čísly je 8,4 mm, mezi polovičními čísly 4,2 mm. Položte arch papíru na podlahu jednou stranou ke zdi, postavte se naboso na něj a opřete paty o zeď. Položte knihu nebo krabici od bot proti palci na noze a tužkou udělejte značku. Vždy si změřte pravou i levou nohu, nejlépe odpoledne nebo večer, kdy má chodidlo největší objem. Počítejte s rezervou 10 mm. Délka vašeho chodidla bude porovnána podle tabulky pro danou velikost obuvi.

Pohodlí

Důležité je při zkoušení vyzkoušet zda něco netlačí. Je lepší vyzkoušet jak větší, tak menší variantu zvoleného modelu pro porovnání. Při obutí a zašněrování by obuv neměla příliš těsná a nikde tlačit. Nezapomeňte, že v průběhu dne při aktivním pohybu noha zvětší svůj objem.