Sandály

Sandály obecně jsou specifikovány jako letní vycházková obuv. Je však trendem jejich daleko častější využití a mnoho uživatelů v období jaro-podzim nepoužívá jiný druh obuvi, než právě sandály. I když tento typ obuvi není přímo určen pro pohyb v těžkém či horském terénu, je i v těchto podmínkách často užíván. K takovému použití je ale potřeba určitých zkušeností a nelze jimi obecně nahrazovat pracovní či trekovou obuv.

U sandálů naší výroby je opět základem snaha o vysokou míru užitných vlastností, jimiž jsou kvalita, komfort, funkčnost, životnost atd. V případě vývoje a testování sandálů spolupracujeme s mnoha cestovateli a turisty. Obuv je zkoušena v různých extrémních podmínkách po celém světě – od písečné pláže přes poušť, hory až deštný prales.

Ne všichni uživatelé je takto budou používat a ne všechny modely jsou do extrémních podmínek určeny. Je tedy lépe před výběrem daného modelu mít alespoň představu o jeho použití, proto jsme naše sandály rozdělili do třech základních skupin.

Jak vybírat sandály

Chodci si vybírají sandály pro krátké a dlouhé výlety v různém terénu. Stejně jako u jiných druhů obuvi je důležité najít dobře padnoucí model. Některé modely mají uzavřenou špičku pro lepší ochranu před kameny a kořeny, zatímco jiné jsou otevřené jako u tradičních sandálů. Při jejich výběru se zaměřte především na stabilitu, řízení pohybu, polstrování a tlumící prvky potřebné pro dlouhé procházky. Příliš měkká mezistélka postrádá potřebné struktury pro podporu chodidla. Dostatečné tuhá mezistélka zajistí správnou rovnováhu a podporu klenby chodidla. Populární „žabky“ jsou sice oblíbenou letní obuví, nicméně zdravotně nevhodnou.

Zkoušení obuvi

Nestačí obuv pouze vyzkoušet ve stoje. Je potřeba se krátce projít, pokud je možné vyzkoušet na nakloněné rovině (případně schodech), prsty by neměly přesahovat přes hranu mezistélky. Při volbě správného modelu je třeba přihlédnout nejen ke vzhledu, ale také tvaru mezistélky odpovídající vašemu chodidlu (šířka a tvar) a použitému materiálu.

Měření velikosti

Sandály TRIOP jsou vyráběny v celých číslech metrického (CM) číslování. Odstup mezi jednotlivými čísly je 10 mm. Položte arch papíru na podlahu jednou stranou ke zdi, postavte se naboso na něj a opřete paty o zeď. Položte knihu nebo krabici od bot proti palci na noze a tužkou udělejte značku. Vždy si změřte pravou i levou nohu, nejlépe odpoledne nebo večer, kdy má chodidlo největší objem. Počítejte s rezervou 5 – 10 mm. Délka vašeho chodidla bude porovnána podle tabulky pro danou velikost obuvi.

Pohodlí

Dobře zvolená obuv je pohodlná a podporující klenbu chodidla.

Použití

Při výběru vhodného modelu je třeba si uvědomit, k jakému hlavnímu účelu bude zvolený model užíván. Pro běžné použití převážně v suchém prostředí je vhodnější kožená stélka (např. Terra), pro vodní sporty a vlhčí prostředí je lepší zvolit stélku pryžovou (např. Aqua).