Lezečky

Lezečky

Lezečky tvoří nedílnou součást horolezeckého vybavení pro outdoorové lezení nebo pro lezeckou přípravu na vnitřních umělých stěnách. Díky svému použití se od běžné sportovní i jiné obuvi liší svými specifickými vlastnostmi a požadavky.

Při samotném návrhu a dále výrobě se snažíme o co nejlepší míru užitných vlastností a to zejména kvalitu, komfort, funkčnost, životnost atd. Při vývoji a testování nových modelů spolupracujeme s mnoha našimi předními lezci. Ti současně testují lezečky při lezení v různých oblastech a podmínkách.

Před samotným výběrem lezečky je potřeba mít představu k jakému účelu a druhu lezení se bude používat. Jiný model je určen pro začátečníky, jiný pro pokročilé lezce, lezení převážně na vnitřních umělých stěnách atd.

Jak vybírat lezeckou obuv

Zlaté pravidlo pro dobrou obuv je – musí sedět! Ale co to přesně znamená pro obuv lezeckou? Je zbytečné si obuv dále pečlivě vybírat pokud je špatná velikost. Pokud je obuv příliš široká, tak do ní lehce vklouznete a při lezení se může protáčet, naopak pokud je příliš těsná, tlačí a už nikdy ji nebudete chtít znovu obout. Nesprávná volba obuvi, ať již nevhodná velikost či nevhodný účel použití může ovlivnit jak kvalitu lezení, tak i životnost obuvi. Zkušenějším není potřeba radit, pro méně zkušené pár rad.

Zkoušení obuvi

Protože je lezecká obuv vyráběna ručně a každý pár je jedinečný, doporučujeme jej ve sportovním obchodě vyzkoušet. Do úvahy je nutno vzít několik následujících bodů:

  • nechte si poradit odborným personálem v prodejně
  • vyzkoušejte si obě boty, nechejte je chvíli na nohou a párkrát se postavte na špici
  • každý model má jiný tvar, nesedí-li Vám jeden zkuste jiný
  • pravá kůže se používáním vytahuje, což může být o téměř celou další velikost, proto by jste si měli koupit obuv těsnější, což znamená nazout ji s mírným odporem a později již bude sedět akorát
  • umělá kůže nebo kůže s vnitřní podšívkou se natahuje méně
  • pokud zkoušíte obuv ráno, nezapomeňte, že noha v průběhu dne zvětší svůj objem, to samé platí o chladu (menší objem) a teple (větší objem)

Měření velikosti

Lezečky TRIOP jsou vyráběny v evropském (EUR) číslování.Odstup mezi celými čísly je 6,6 mm, mezi polovičními čísly 3,3 mm. Položte arch papíru na podlahu jednou stranou ke zdi, postavte se naboso na něj a opřete paty o zeď. Položte knihu nebo krabici od bot proti palci na noze a tužkou udělejte značku. Vždy si změřte pravou i levou nohu, nejlépe odpoledne nebo večer, kdy má chodidlo největší objem. Délka vašeho chodidla bude porovnána podle tabulky pro danou velikost obuvi.

Pohodlí

Začátečníci, rekreační lezci a děti by si měli zakoupit lezeckou obuv stejné velikosti jako běžnou obuv. Výkon je kompromisem, ale obuv není nutno předem zdlouhavě zkoušet a nebude bolestivá pro déletrvající lezení.

Použití

Pro všestranné používání byste si neměli vybírat opravdu těsnou obuv, abyste si mohli spokojeně užít několik cest bez bolestivých nohou. Pro lezení ve spárách obuv, která je příliš těsná, neskýtá žádnou výhodu. Obuv s mezistélkou má dostatečnou hranovou stabilitu, pokud není obutá příliš natěsno. Pro lezení orientované na výkon na těch nejmenších stupech, musí být obuv menší než normální velikost, aby dávala dostatek citlivosti. Těsná obuv je právě proto používána pro jednu cestu nebo boulderování.