Výběr obuvi

Naším cílem je Vaše spokojenost s námi vyrobenou obuví, proto si Vás dovolujeme seznámit s některými zásadami vedoucími ke správnému výběru, používání a ošetřování obuvi. Výběr správné obuvi pro zvolenou sportovní aktivitu nebo činnost potřebuje určitý čas, aby výsledek byl co nejlepší.

Obecné rady

Správně zvolená velikost obuvi je klíčová. Uvedená velikost na krabici se může u různých výrobců lišit, proto je třeba vyzkoušet každou botu zvlášť, jak padne na nohu.
Nezapomeňte vyzkoušet obě nohy.
Vhodnější doba pro nákup obuvi je odpoledne, kdy má chodidlo největší objem.
Obuv vyzkoušejte tak, jak ji budete nosit. Nechte si ji chvíli na noze.
Vyzkoušejte zakoupenou obuv ještě doma v čistých podmínkách, z důvodu možné výměny velikosti.
Špinavou a opotřebovanou obuv již nelze vyměnit!
Obuv je nutno pravidelně ošetřovat prostředky určenými pro daný typ obuvi.

Sandály

Při výběru vhodného modelu byste měli zvážit, k jakému účelu budete tuto obuv používat. U sandálů, jejichž části jsou vyrobeny z kůže, může styk s vodou tuto část poškodit a může dojít ke ztvrdnutí kůže. Pokud předpokládáte, že Vaše sandály přijdou často do styku z vodou, doporučujeme vybrat model s pryžovou stélkou. Prsty v přední části potřebují prostor, alespoň 10-15 mm.

Lezečky

U lezeček je hledisek výběru více. Záleží na lezeckých zkušenostech, účelu použití, komfortu – jiný model mívá jiný tvar, tak jako u nohou, lezení naboso nebo s ponožkou apod. Více než jinde platí, že vybraná obuv musí sedět.

Trekingová obuv

Délka vnitřního prostoru obuvi (velikost) má být delší než délka chodidla, prsty by se v žádném případě neměly dotýkat vnitřní strany špičky obuvi. Obuv si zkoušejte s ponožkou, kterou budete v dané obuvi nosit. Vždy si změřte pravou i levou nohu, nejlépe odpoledne nebo večer, kdy má chodidlo největší objem. Počítejte s rezervou 10 mm. Důležité je při zkoušení vyzkoušet zda něco netlačí. Je lepší vyzkoušet jak větší, tak menší variantu zvoleného modelu pro porovnání. Při obutí a zašněrování by obuv neměla příliš těsná a nikde tlačit. Nezapomeňte, že v průběhu dne při aktivním pohybu noha zvětší svůj objem.