Ošetřování lezeček

Jak ošetřovat lezeckou obuv

Pokud máte vybránu dokonale padnoucí obuv, znamená to, že se nejen vaše chodidla cítí pohodlně, ale také obuv samotná lépe plní svůj účel. Chcete-li tento pocit prožívat co nejdéle vezměte v úvahu tyto rady jak zlepšit funkčnost a prodloužit životnost vaší obuvi.

Životnost obuvi

Lezecká obuv je spotřební zboží. Každé použití přispívá k jejímu opotřebení. Profesionálové, kteří lezou téměř denně, obnosí svou obuv během několika týdnů, zatímco příležitostným lezcům vydrží mnohem déle. Těm, kteří dodržují instrukce o péči, vyvarují se hrubému zacházení a nechají si včas znovu podlepit podešev, vydrží obuv podstatně déle. Co životnost obuvi snižuje:

  • Stání na obuvi – starší houževnatá kůže sešitá s vnitřní podšívkou nebo jednotlivé části gumy, mohou trpět pokud jsou ohnuté zatěžovány vahou těla a následně Vám nemusí bota dobře padnout.
  • Tahání nohou – pro optimální výkon a pohodlí je použitá kůže a podešev co nejtenčí. Škrábáním obuvi o skálu se lezečky dříve opotřebují.
  • Kvalita skály – čím hrubší povrch, tím rychleji se opotřebovává kůže i podešev a tak by jste si na členitém agresivním povrchu měli být jistí čistou lezeckou technikou.

Čištění obuvi

Špinavá lezecká obuv nesnáší mýdlo, chemikálie nebo pračku. Vlažná voda a středně tvrdý kartáč jsou to pravé nářadí. Špinavá podešev bude znovu přilnavá, když použijeme hadřík s trochou alkoholu. Lehké! broušení ve směru od prstů k patě může zlepšit drsnost, ale odírá pryž, takže buďte opatrní. Pokud je vaše obuv mokrá, ať už kvůli dešti nebo praní, měla by být před uskladněním pomalu vysušena. Vyplňte ji starými novinami, aby nasály vlhkost, (opakovaně je vyměňujte) a položte ji nebo zavěšte na dobře větrané místo. Přímý žár nebo oheň je příliš ostrý a může způsobit nejen odlepení podešve, ale také zničení samotné obuvi.

Zápach

Při používání lezecké obuvi se nemůžeme vyhnout tomuto faktu – kůže absorbuje pot. Pokud vyvětrání není to pravé řešení, můžete se pokusit zbavit baktérií tím, že je zmrazíte společně s jedlou sodou nebo jiným desinfekčním přípravkem. Desinfekční přípravky jsou nejlepší pomoc, ale po použití může kůže poněkud ztvrdnout. Pokud nic nepomáhá, tak platí jedno rčení – skutečný horolezec se pozná podle zápachu.

Uskladnění obuvi

Dejte své obuvi podobné podmínky jako pro uskladnění vína : chlad, sucho, bezprašné prostředí a tmavou místnost. Přímé sluneční světlo a horko poškozují materiál. Dobrým místem pro uskladnění je suchý sklep.