Materiály a technologie

CAMBRELLE

Je podšívkový materiál vyrobený z dvousložkových polymerových vláken, přizpůsobující se trvalému pohybu. Podšívka je velmi odolná proti oděru a dobře odvádí vlhkost od nohy, kterou udržuje v suchu.

CLING 2000

Kvalita lezecké směsi je pro lezení stejně důležitá jako kvalita směsi pneumatik pro auta. Každá pryžová směs musí najít kompromis mezi třením a životností. Tření u takového materiálu nezávisí pouze na mechanické nerovnosti daného povrchu, ale také na teplotě a především na přilnavosti molekul jednotlivých materiálů. Síla zde vzájemně působí jak na povrchu desky (skály), tak pryžové směsi. Pryžová směs Cling nabízí optimální poměr potřebných vlastností pro sportovní lezení všech úrovní.

CORDURA®

Jedná se o lehkou technickou tkaninu (100% Polyamid (nylon) s odolným PU zátěrem a vodoodpudivou úpravou Teflon) s vysokou pevností a ohebností, která se snadno udržuje a je odolná proti oděru a protržení. Používá se pro výrobu bund, batohů a obuvi.

DRI-LEX®

Je více-zónový podšívkový systém, který odvádí vlhkost od nohy. Vrstva nejblíže k pokožce je vyrobena ze 100% hydrofilního nylonového vlákna, která udržuje nohy v suchu a pohodlí.

EVA

Etylen vinyl acetát (také známý jako EVA) je kopolymer etylenu a vinylacetátu. Hmotnostní procentní poměr vinylacetátu se obvykle pohybuje od 10 a 40%, přičemž zbytek je etylen. Jedná se o polymer, který se blíží elastomerům v měkkosti a pružnosti, ale mohou být zpracovány jako ostatní termoplasty. Tento materiál má dobrou jasnost a lesk, nízkoteplotní houževnatost, stresu odolnost proti vzniku trhlin, lepidlem voděodolné vlastnosti a odolnost vůči UV záření. Tento materiál se běžně používá při výrobě sportovních zařízení. V obuvnictví se obvykle používá jako tlumič nárazů na sportovní obuvi.

HOVĚZINOVÁ USEŇ – štípenka

Hovězinová štípenka je spodní vrstva kůže s drsným povrchem podobným semiši, použitá na výrobu lezeček a outdoorové sportovní obuvi.

LYCRA®

Materiál s vysokým podílem elastických vláken, který si uchovává svoje vlastnosti po dlouhou dobu životnosti. Díky zateplení na vnitřní straně má velice dobré termoizolační vlastnosti, vynikající prodyšnost a je velice příjemný na dotek.

NEOPRENE

Třívrstvý materiál odolávající všem povětrnostním vlivům. Má výborné elastické vlastnosti a schopnost uchovávat teplo.

NUBUK – hydrofobní

Nubuk je podobný semiši. Liší se v tom, že semiš je vytvořen z vnitřní strany kůže skotu, zatímco Nubuk je vytvořen z vnější strany kůže, čímž má větší pevnost a tloušťku společně s jemnou texturou. Obě usně se vyrábějí tak, že vyčiněná useň je při výrobě zbroušená nebo leštěná tak, že výsledný povrch není hladký, ale zdrsněním jemně chlupatý. Je příjemný na dotek a odolný vůči opotřebení. Díky zdrsnělé povrchové textuře je náchylný na znečištění. Pro správnou údržbu je základem gumový kartáč, kterým se povrch kůže zbaví nečistot a zaschlých skvrn a současně zdrsní povrch. Po vyčištění je vhodné Nubuk impregnovat speciálním prostředkem (např. Nikwax nebo některým z přípravků Tegu VUKO).

POLYAMID (PA)

Vysokopevnostní syntetické vlákno, odolné proti oděru, v široké škále barev s vysokou stálostí. Po tepelné úpravě má dobrou příčnou pevnost.

POLYESTER (PES)

Vysokopevnostní syntetické vlákno s největší tepelnou odolností ve srovnání s ostatními, rezistentní vůči kyselinám a alkáliím, nepodléhá fotodegradaci, má výbornou odolnost proti oděru, po tepelné úpravě má dobrou příčnou pevnost.

POLYPROPYLEN (PP)

Vysokopevnostní syntetické vlákno, odolné proti vodě s nízkou měrnou hmotností. Má velmi dobrou chemickou a mechanickou odolnost.

SUPER ROYAL

Netkaná podšívková prodyšná textilie, která se snadno udržuje a má dostatečnou trvanlivost a odolnost.

SYNTETICKÁ USEŇ

Použitím technologie mikrovlákna, tento materiál nabízí jemný vzhled přírodní usně s vyšší úrovní odolnosti, prodyšnosti a pohodlí.

THERMOPAT

Mezistélkový materiál různé tloušťky použitý pro lezečky, určující jejich tvrdost.

VIBRAM XS GRIP®

Kvalitní lezecká směs italského výrobce s výbornou přilnavostí, použitá u lezeček nejvyšší třídy.

WINDTEX®

Je tepelně regulační membrána s vysokou elasticitou, odolností proti větru a vodě, trvanlivostí a prodyšností nabízí maximální komfort při všech sportovních aktivitách.